Materiały do nauki języków obcych

Uczysz się języków obcych i szukasz ciekawych materiałów do nauki? Niekoniecznie musisz iść od razu do księgarni językowej – wielu blogerów piszących o językach obcych oferuje autorskie opracowania przeróżnych kursów czy ćwiczeń, zarówno w formie płatnej, jak i bezpłatnej – wystarczy tylko poszukać!

Dzisiaj przygotowaliśmy tylko niewielki wybór blogów, których autorzy oferują swoim czytelnikom materiały do nauki języków obcych. W zależności od tego, jakiego języka się uczycie, warto poszukiwać inspiracji do nauki w takich miejscach. Zwłaszcza że blogerzy językowi to często ludzie piszący o nauce języków z pasją i dużym zaangażowaniem.

 

#1 Język angielski – projekt „EnglishLand”

To autorski pomysł dwóch blogerek, autorek blogów o języku angielskim – „English Tea Time” (Ewelina Wachowiak) i „English with Ann” (Anna Starzyńska). Jego ideą jest tworzenie autorskich materiałów na różnych poziomach zaawansowania przez nauczycieli oraz lektorów języka angielskiego i udostępnianie ich nieodpłatnie w formie elektronicznego wydania.

Idea projektu pojawiła się w sierpniu tego roku,  a do tego czasu ukazały się już dwa numery wydania obfitującego w przeróżne ćwiczenia językowe. Możecie je pobrać na blogu English Tea Time lub English with Ann.

 

#2 Język niemiecki – Niemiecka Sofa

To z kolei blog prowadzony przez Olę Jakubowską o nauce języka niemieckiego. W zakładce Nauka możecie na bieżąco czytać bardzo ciekawe wpisy językowe z nowymi słówkami lub zasadami niemieckiej gramatyki. Autorka oferuje również swoim czytelnikom płatne kursy językowe online (jak ten, zakończony już,  dotyczący niemieckich idiomów), a także publikuje rekomendacje dotyczące niemieckich filmów, książek czy radiostacji, z których warto korzystać w ramach nauki języka niemieckiego.

 

#3 Język rosyjski – Dagatlumaczy.pl

To z kolei blog poświęcony językowi rosyjskiemu i tłumaczeniom autorstwa Dagmara Bożek-Andryszczak. Pojawiają się na nim wpisy językowe, dotyczące głównie rosyjskich słówek. Natomiast w zakładce Materiały językowe można znaleźć kilka autorskich materiałów językowych, które można pobrać nieodpłatnie – wystarczy się tylko zapisać do newslettera.

 

#4 Język fiński – Suomika

Na blogu Moniki Kociuby znajdziecie materiały do nauki języka zarówno w wersji płatnej, jak i bezpłatnej. Do tych pierwszych można zaliczyć liczne wpisy poświęcone słownictwu i gramatyce fińskiej, a do tych drugich – lekcje online i stacjonarne. Monika jest również autorką płatnego kursu „Buduj język fiński”, którego pełny opis znajdziecie tutaj.

 

Dlaczego warto?

Osoby, które prowadzą blogi językowe to nie tylko pasjonaci, ale nauczyciele bądź tłumacze, którzy na co dzień mają kontakt z językiem obcym. Swoje materiały często opracowują, uwzględniając realne potrzeby swoich kursantów czy czytelników. Materiały są również tworzone na wysokim poziomie – ewentualne aktualizacje bądź uzupełnienia treści są wprowadzane prawie że na bieżąco, co ułatwia ich elektroniczna forma wydania.

Dlatego jeżeli szukacie ciekawych materiałów do nauki języka, warto również skierować swoje poszukiwania w kierunku blogosfery.